Понеділок, 23.09.2019, 11:01
Вітаю Вас Гость | RSS

Меню сайту
Наша адреса
Дніпропетровська область
Широківський район
с.Гречані Поди
вул.Шкільна,28
телефон - 2-34-16
Зворотній зв"язок

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Методичні рекомендації щодо проведення у навчальних закладах області єдиного уроку на тему: „Рідній Дніпропетровщині – 80 років”, присвячен
07.02.2012, 21:25

Розпочав свою історичну ходу 2012 рік і серед його важливих пам’ятнихх дат – ювілей Дніпропетровщини. 27 лютого 1932 року створена Дніпропетровська область з обласним центром у м.Дніпропетровську.

Відповідно до плану заходів щодо відзначення 80-річчя області, затвердженого наказом головного управління освіти і науки облдержадміністрації від 21.10.2011 № 820/0/212-11, у закладах освіти області відбудуться відповідні урочисті та інформаційно-просвітницькі заходи. Зокрема, 27 лютого ц.р. у всіх загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах Дніпропетровщини проводитиметься єдиний урок на тему: „Рідній Дніпропетровщині – 80 років”.

Славна історія дніпропетровської землі – це частина безсмертної історії нашої України, і вісімдесятилітній ювілей- це добрий привід  для того, щоб частіше задавати собі питання: хто ми, звідки, де наші витоки, якими буде наше найближче майбутнє? Ми всі горді з того, що на Дніпророжденній землі, овіяній легендами від скіфських поселень, козацької слави до сучасної вугільно-металургійної бази, багатогалузевої  промисловості, аграрного та будівельного комплексів, одного з небагатьох у світі центрів ракетно-космічного будівництва, живуть працьовиті, гарні й розумні люди.

Дніпропетровщина була й залишається економічною опорою держави, утримуючи перші місця серед областей України фактично з усіх соціальних і економічних показників. Збереження значного науково-технічного й освітнього потенціалу, утвердження глибинних духовних традицій нашого краю, примноження його  культурних надбань – запорука впевненого сьогодення області та її поступу в майбутнє.

Відзначення 80-річчя Дніпропетровщини – один із головних пріоритетів виховної діяльності загальноосвітніх навчальних закладів області протягом 2012 року. У цей період лейтмотивом шкільного життя мають стати поняття: рідний край, Батьківщина, Дніпропетровщина, родина, патріот, громадянин.

Мета проведення уроку:

на прикладах основних подій показати становлення Дніпропетровської області як однієї з провідних областей незалежної Української держави, окреслити її вагому частку в історії, культурі, економіці, науці держави, особливо у галузі ракетно-космічної техніки;

сприяти формуванню історичної пам’яті, вихованню патріотичних, громадянських почуттів школярів;

 формувати у дітей та учнівської молоді почуття особистої відповідальності за долю свого рідного краю, активної життєвої позиції, яка сприятиме процвітанню Дніпропетровщини у майбутньому.

Для учнів 1-4 класів під час підготовки і проведення єдиного уроку варто запроваджувати такі форми, які культивують любов до батьків, до природи, людяне ставлення до всього рідного. Доцільно використовувати художні мініатюри В,Сухомлинського, український фольклор, легенди і перекази „Савур-могила”, книгу Голуб І.С. „Сім чудес Дніпропетровщини”, а також – Недосєкіної Т.В, - „Оповідання з історії рідного краю” та зошити-посібники (довідники) для учнів 1-4 класів „Чудове місто на Дніпрі” та ін., підготовлені методичним центром управління освіти та науки Дніпропетровської міської ради.

Орієнтовні творчі форми проведення уроку в 1-4 класах:

·        літературний віночок„Рідний край – Дніпропетровщина моя”;

·        пізнавальна гра-подорож  „Пам’ятні місця рідного міста (села)”;

·        виставка малюнків „Рідний край, де ми живемо”, „Улюблені куточки мого міста (села)”;

·        вікторина „Що я знаю про природу ріднокраю”;

·        зустріч „Сторінками сімейного альбому”;

·        заочні мандрівки, подорожі „Люби і знай свій рідний край”;

·        екскурсії до місцевого краєзнавчого музею;

·        краєзнавча гра-лото „Барви рідного краю”;

·        презентація творчого проекту „Я люблю рідне місто (село)”, „Мої мрії про майбутнє рідного міста (села)”.

Епіграфом до проведення уроку в початкових класах можуть бути поетичні рядки Н.Яцини:

„Країв прекрасних і трудящих

В житті немало знаю я,

Та серед них ти все ж найкраща,

Дніпропетровщино моя!”

Єдиний урок у 5-9 класах  повинен сприяти гармонійному поєднанню, осмисленню ідей патріотизму з такими сторінками, атмосферою в колективі, в яких виявляється громадянська спрямованість діяльності учнів, їхньої поведінки, духовного життя, ставлення до рідного краю, мови, природи.

Творчі форми проведення уроку для учнів названої вікової групи можуть бути такими:

ü     вікторина „Знаю та розумію історію рідного краю”;

ü     заочна пошукова експедиція „Козацькому роду нема переводу”;

ü     літературно-георгафічний пошук „Панорама десятиліть ріднокраю”;

ü     історичні портрети „Видатні особистості Дніпропетровщини”;

ü     презентація проекту „Моя земля – Дніпропетровщина”;

ü     презентація дослідницького пошуку клубу знавців природи ріднокраю;

ü     азбука громадянина „Я - дніпропетровець”;

ü     діалоги про традиції, звичаї, культуру „Доля моєї сім’ї в долі рідного краю”;

ü     зустрічі з видатними земляками „Дніпропетровщину люди прикрашають”;

ü     організаційно-діяльнісна гра „Мій внесок у славу і добробут рідного міста (села)”.

Під час підготовки і проведення уроку в 5-9 класах доцільним буде використання змістовної віртуальної подорожі „Моя сім’я, моя родина – це наша область, Україно! (матеріали обласної бібліотеки для дітей, підготовлені до відзначення 80-річчя створення Дніпропетровської області:
e-mail:biblio_child@ukr.net).

Підготовка і проведення єдиного уроку у 10-11 класах має сприяти формуванню у школярів особистісних рис патріота рідної землі, розвивати духовну, моральну, правову, трудову, екологічну культуру, прищеплювати бажання стати свідомим громадянином свого краю, держави, соціально активною особистістю. Прагнення учнів до самостійності, роздуми про власний життєвий шлях бажано спроектувати на формування почуття господаря, який оцінює свою життєву позицію через призму пізнання минулого і сучасного рідної області, інтересів і потреб рідного краю та шляхів його розвитку.

Орієнтовні форми уроку:

­     анкетування „Дніпропетровщина: думаю, мрію, пропоную”;

­     лист до сучасників „Моя рідна земля - Дніпропетровщина”;

­     перехрестя думок „Минуле, сучасне, майбутнє”;

­     фотовиставка „Краєвиди рідного міста (села)”;

­     літературно-музичний калейдоскоп „Пісні нашого краю”;

­     аукціон соціальних ідей „Відродження рідного краю”;

­     благодійні акції „Знаємо, любимо, шануємо”;

­     усний журнал „Історія геральдичних символів Придніпров’я”;

­     презентація програмного проекту „Видатні особистості краю”;

­     творча гра „Дніпропетровщина і людина року” та ін.

Бібліографічний вісник «Моє Придніпров’я » (календар знаменних і пам’ятних дат Дніпропетровської області, 2012 рік) пропонує інформаційно-статистичні дані про Дніпропетровщину (видання Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія; з названим і попередніми випусками календаря «Моє Придніпров’я» можна познайомитись на сайті ДОУНБ: www.libr.dp.ua).

В цілому, 27 лютого 2012 року – це день Дніпропетровщини у школі (проведення єдиного уроку та інших заходів до відзначення 80-річчя області) і він має стати визначною подією в житті шкільного колективу, важливим засобом громадянського, патріотичного виховання.

Зміст усіх заходів повинен сприяти духовному піднесенню учнів, утвердженню їхньої громадянської позиції. Бажано передбачити участь батьківської громадськості у проведенні заходів.

Обов’язковими складовими  Єдиного уроку є використання державної символіки, перегляд відеозвернення керівництва області з нагоди ювілею, належний інформаційний та художньо-естетичний рівень оформлення.

Єдиний урок „Рідній Дніпропетровщині – 80 років”  має справити великий вплив на формування поведінки і світогляду учнів – спадкоємців славних традицій області, творців сучасного і майбутнього Придніпров’я.

 

 

 

Рига Т.В.,

Методист відділу художньо-естетичного навчання та виховних технологій  ДОІППО

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: zoCu
Переглядів: 1428 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Корисні посилання
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання